0
  • سبد خرید شما هم اکنون خالی است.

مهد کودک

مهدهای کودک آرین و آویژه

دنیای زیبای کودکان

یک مهدکودک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی های مهدکودک استاندارد

ویژگی های مهدکودک استاندارد
ویژگی های مهدکودک استاندارد

مهدکودک از جمله محیط هایی است که این روزها توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. سوال های مرتبط به مهدکودک بیشتر به دکوراسیون مهدکودک می پردازد. ما نیز در فومینو به نکات مهم در طراحی دکوراسیون مهدکودک پرداخته ایم. اما در این مقاله قصد داریم شما را با یک مهدکودک استاندارد و ایده آل آشنا کنیم.

مهدکودک از بخش های متفاوتی تشکیل شده است، از کلاس های درس و اتاق های بازی گرفته تا راهرو و حیاط مهدکودک. تمامی این بخش ها با کودک سر و کار دارند، بنابراین ضروی است که تماما استانداردهای یک مهدکودک خوب در جای جای آن رعایت شود.

اما یک مهدکودک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

۱. ایمن بودن و رعایت نظافت

کودکان در سنین نوپایی، بزرگترین خطر برای خود و هم سن و سالان شان هستند. آن ها می توانند با کارهای ساده آسیب های جدی به خود بزنند. بنابراین حتی الامکان باید آن ها را دور از خطر قرار داد. بخشی از این خطرات مرتبط به آلودگی محیط است و بخشی دیگر به دکوراسیون مهدکودک برمی گردد.

آن دسته از خطرات که از طریق آلودگی محیط، کودک را تهدید می کند باید با نظافت هر روزه رفع شود. و آن دسته از خطراتی که ممکن است از طریق چیدمان مهدکودک، کودک را آزار دهد، باید با تجهیز ایمنی مهدکودک رفع شود.

برای مثال: کودکان در هنگام بازی و شیطنت های کودکانه، ممکن است همدیگر را هل دهند و باعث شوند دوست شان به دیوار یا زمین ضربه بخورد. اگر دیوار و سطح زمین تجهیز نشده باشند، خطر جدی کودک را تهدید می کند. بنابراین باید سطح دیوار را با دیوارپوش مهدکودک و سطح زمین را با کفپوش مهدکودک ایمن کرد. این دو محصول یعنی کفپوش مهدکودک و دیوارپوش مهدکودک، خاصیت ضربه پذیری دارند، بنابراین در هنگام برخورد کودک با آن ها، ضربه وارده دفع شده و آسیب کاملا از بین می رود.

این کفپوش و دیوارپوش مهدکودک نیز نیاز به نظافت دوره ای دارند. حداقل ماهی یکبار (بنا به سن و سال کودکان حاضر در مهدکودک) باید تمیز شوند. اگر شما از دیوارپوش ها و کفپوش های فومی مانند کفپوش تاتامی ، دیوارپوش های رولی فومی و … استفاده می کنید، شستشوی آن ها بسیار راحت است. تنها با یک پارچه نم دار و کمی مایع شوینده خانگی می توانید آن ها را از آلودگی ها رها کنید.

۲. وسایل بازی کودک شما چیست؟

وسایل بازی نیز از جمله لوازمی است که سلامت کودک را تهدید می کنید. دیده شده است که برخی از مهدکودک ها از قیچی های بزرگ برای کاردستی کودکان استفاده می کنند، یا اسباب بازی هایی هم چون تیر و کمان، تفنگ های ترقه ای، تفنگ های بادی و وسایلی از این دست را در اختیار کودکان نوپا قرار می دهند. این موارد بسیار برای کودک خطرناک است. پس حتما قبل از اقدام به ثبت نام در مهدکودک، حتما از اتاق بازی کودکان بازدید کنید.

۳. شادی کودک اصل و اساس مهدکودک باشد!

مهدکودک تنها محیطی برای سرگرمی کودک نیست، بلکه کودک در این محیط می تواند بسیار یاد بگیرد و استعدادها و ذهن خود را پرورش دهد. از طرفی کودک را نمی توان مجبور به انجام کاری کرد. باید کودک در محیط خود احساس راحتی و نشاط داشته باشد تا بتواند یادگیری خود را آغاز کند.

بنابراین در تمام بخش های مهدکودک به این موضوع توجه کنید که آیا این محیط به اندازه کافی برای کودک من نشاط آور هست یا خیر؟

۴. آموزش کودک با دکوراسیون!

بحث یادگیری همواره نباید از طرف مربی ها انجام شود، بلکه چیدمان مهدکودک نیز می تواند بخشی از این اهم را برعهده گیرد. مثلا اگر شما برای کفپوش مهدکودک از طرح حروف الفبا یا اعداد استفاده کنید، کودک ناخودآگاه درگیر آن خواهد شد و بخشی اعظمی از یادگیری در همان موقع اتفاق خواهد افتاد. یا هم چنین برای دیوارپوش مهدکودک می توانید از طرح های بازی فکری برای تقویت خلاقیت کودک استفاده کنید.

۵. فضای بسته کودک را غمگین می کند!

هر قدر هم که شما دکوراسیون شادی را برای مهدکودک طراحی کنید، باز هم فضای بسته کودک را ناراحت می کند. بنابراین حتما بخشی را به فضای باز برای کودکان اختصاص دهید. در این مورد می توانید از حیاط مهدکودک استفاده کرده و با تزئین درست آن، آن را به محیط شادی برای بازی کودکان تبدیل کنید.

از آن جایی که حیاط و فضای باز بیشتر برای بازی کودک درنظر گرفته می شود، بنابراین حفظ ایمنی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای این کار باید ابتدا کفپوشی را انتخاب کنید، پیشنهاد ما به شما استفاده از کفپوش لاستیکی است. این کفپوش بهترین گزینه برای محیط بازی کودکان و حتی شهر بازی هاست.