0
  • سبد خرید شما هم اکنون خالی است.

تربیت جنسی

تربیت جنسی کودکان

تربیت جنسی چیست؟

درباره تربیت جنسی، بهتر بدانیم …

یکی از غرایز مهم و اساسی غریزه جنسی است که نقش مهمی در چگونگی شکل گیری شخصیت انسان دارد. اهمیت ارضای این نیاز به ویژه در مراحل بلوغ و بعد آن به میزانی است که می توان گفت هر کس دارای شخصیت جنسی مخصوص به خودش است.

تربیت جنسی باید در یک برنامه ریزی زمان بندی شده متناسب با مقتضیات سنی و به پیروی از عقل و مبتنی بر شناخت نیازها و قابلیت های افراد صورت گیرد. عدم توجه به شرایط سنی و ذهنی در هر مرحله از رشد و طرح شتاب زده مسائل جنسی می تواند آسیب زا باشد و ناهنجاری هایی را به وجود آورد که با فلسفه تربیت و رشد ناسازگارند.

نظریه های تربیت جنسی:

اختلاف دیدگاه های مردم جهان در این مساله مهم زندگی زیاد است. در جوامع غربی سه دیدگاه اصلی و بسیاری نگرش های متفرقه وجود دارد. یکی دیدگاه مذهب کاتولیک در مذهب اخلاقی جنسی که تا اندازه زیادی به موازین اسلامی نزدیک است.

دوم دیدگاه مذهب پروتستان که آمیخته ای از نگرش های سنتی و نگرش های لیبرالی در اخلاق جنسی است.

دیدگاه سوم دیدگاه لائیک است (دیدگاه اثباتی) که اساسا نوعی بی بند و باری جنسی است و اخلاق جنسی را صرفا به تصمیم گیری های افراد واگذار می کند.

آیا تمایالت جنسی در کودکان وجود دارد؟

سال ها وجود احساسات جنسی در کودکان انکار می شد و این امر البته منطقی به نظر می رسید، چراکه رفتارهایی از قبیل هم آغوشی و ارضاء شدن در بچه ها مشاهده نمی شود. در نتیجه اینطور تصور می گردید که بچه ها فاقد احساسات جنسی هستند. اما اگر نگاه وسیعتری به تمایالت جنسی داشته باشیم، در آن صورت مسائل جنسی حیطه وسیعتری را دربرمی گیرد. به طور مثال، نگاه کردن به بدن یکدیگر و لمس آن، نگاه کردن به آلت تناسلی و لمس آن، یا دکتربازی و یا بوسیدن همدیگر. همه این رفتارها می توانند احساسات و هیجاناتی در دستگاه تناسلی ایجاد کنند.

کودکان می توانند همه این رفتارها را داشته باشند و دچار هیجانات ناشی از این رفتارها نیز بشوند. تمایلات جنسی دارای دو وجه عاطفی و جسمانی است که هر کدام به ترتیب دارای کارکردهای مختلفی می باشند. از جمله: هم آغوشی و ارضای جنسی و یا ایجاد ارتباط و آرامش. با گذر سالیان، تمایلات جنسی شکل نوعی وسیله ارتباطی به خود می گیرد. این تمایل در ابتدا به ویژه متوجه لمس کردن و اکتشاف تن خود است و در ادامه به کشف و لمس بدن دیگر می انجامد. تمایالت جنسی کودکان نباید با تمایالت جنسی بزرگسالان مقایسه شوند، چراکه تمایالت جنسی کودکان دارای جنبه های دیگری نیز هست و عملکردها و اشکال بروز آن متفاوت از بزرگسالان می باشد.

برای مطالعه بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

تربیت جنسی کودکان

, , ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *