0
 • سبد خرید شما هم اکنون خالی است.

شش سال اول کودکی

تربیت کودک

دوران کودکی

شش سال اول کودکی:

بهترین زمان آموختن و تحریک توانایی های اساسی کودک، شش سال اول زندگی است. آموزه هایی مهم در این زمان اطلاعاتی است که مغز در حال رشد کودک، به آن نیاز دارد تا به شکل گیری مغز و فکرش کمک نماید.  

کودک در اولین شش سال زندگی خود، با به کارگیری حواس پنجگانه سعی در شناسایی دنیای اطرافش می کند؛ دنیایی از بازی ها، اسباب بازی ها و اشیاء دیگر.

میزان هوش کودک بر حسب محیطی که در آن زندگی می کند، به ویژه در شش سال اول زندگی، می تواند رشد و نمو کرده و یا پایین تر برود. اگر شرایط محیط زندگی شما، برای فرزندتان آزاد و گرم باشد، سطح هوش و استعداد وی، می تواند به عالی ترین سطح خود برسد ولی اگر محیط خانه سرد و آمرانه باشد، نتیجه معکوس خواهد داشت.

بیشترین و ثابت ترین بهره ای که کودک از افزایش هوش و استعداد و رشد فکری می گیرد، هنگامی است که مادر و کودک در مورد مسائل عمومی با هم به صحبت و گفتگو مشغول باشند. اگر والدین وسایل بهتری برای آزمایش، تلاش و کاربرد محرک های مختلف حواس را در اختیار کودک قرار دهند، کودک نیز نه تنها آموزش لازم را فرا می گیرد، بلکه شادتر و راضی تر می شود.

راه هایی برای تقویت رشد هوش کودک:

 • به فرزندتان محبت کنید.
 • به کودک حق انتخاب و تصمیم گیری بدهید.
 • وقتی شکست می خورد، به جای سرزنش، راه های غلبه بر مشکلات را به او یاد بدهید.
 • به حرف هایش گوش دهید.
 • کمکش کنید تا خودش راه آموختن را یاد بگیرد.
 • جاذبه های دنیا را به او نشان دهید. بردن کودک به پارک، موزه، باغ وحش، کوه و … .
 • تشویقش کنید.
 • نظم و انضباط را به کودک یاد دهید.
 • به توانایی هایش اعتماد داشته باشید تا او نیز تمام تلاشش را برای انجام کارها بکند.
 • با کودکتان حرف بزنید و زبان را به شکل درستی به او آموزش دهید.
 • او را تشویق به آموختن کنید و وسایل این کار را برایش فراهم کنید.
 • همیشه با او سوال و جواب کنید تا عادت به فکر کردن و جستجو برای پیدا کردن جواب کند.

محبت کردن بهترین راه تربیت فرزند:

این که کودک چقدر تربیت پذیر باشد، در درجه اول بستگی به این دارد که احساس کند چقدر مورد محبت قرار دارد و چقدر به عنوان یک انسان و عضو خانواده به حساب می آید. راهنمایی کردن توأم با دلسوزی و مهربانی، قدم مهمی از مراقبت کودکان است و به آن ها کمک می کند که نسبت به افراد خانواده و جامعه مهربان باشند. پس بزرگترین وظیفه والدین این است که کاری کنند که فرزندان احساس کنند دوستشان دارید و به او احترام می گذارید.

تربیت فرزند موفق:

با فرزندتان مهربان باشید. او را بابت رفتار خوبش تشویق کنید، همان گونه که وقتی رفتاری بد از وی سر می زند، تنبیه می کنید. در اجرای قوانین ثابت قدم و استوار باشید. سعی کنید وقت معینی را در روز تعیین کنید که فرزندتان بداند در آن موقع می تواند بی دغدغه با شما صحبت کند و شما در آن زمان با تمام وجود به حرف هایش گوش می دهید. به فرزندتان هنر گوش کردن به عقاید و دیدگاه دیگران و درک آن ها را بیاموزید. برای فرزندانتان الگوی خوبی باشید. از فرزندتان تمجید کنید چراکه تمجید، خالق عزت نفس و اعتماد به نفس است.

به فرزندتان فواید ورزش کردن را بیاموزید. به او آموزش دهید که بدترین دشمن آن ها ترس از شکست است. حتی از سنین بسیار پایین در خانه وظایفی را به آن ها محول کنید. برای احساسات و نظریات شان ارزش قائل شوید. به آن ها آموزش دهید اتحاد با دیگران است که قدرت به بار می آورد. روحیه کاوشگری را تقویت کنید و از طریق آن به او آموزش دهید. به کودکتان بیاموزید به بدنش احترام بگذارد و از آن محافظت کند. به کودک بیاموزید قدر داشته هایش را بداند و بابت آن ها احساس شادی و رضایت کند.

تشویق کودک به مطالعه:

مطالعه را برای کودک تان به تجربه ای موفق و لذت بخش تبدیل کنید. هر روز یا حداقل هفته ای چندبار برای کودکتان کتاب بخوانید و خود را به این کار عادت دهید. کتاب هایی انتخاب کنید که با سطح علایق کودکتان تناسب داشته و ظاهر زیبا و تصاویر جذابی داشته باشند. اولین کتاب های کودک باید کوتاه و فقط دارای چند صفحه باشند.

کتاب هایی انتخاب کنید که واژگان آن ها برای کودک قابل فهم باشد. اگر در جوی آرام و راحت برای کودکتان کتاب بخوانید، او لذت بیشتری خواهد برد. کودکتان را تشویق کنید به چیزهایی که در تصاویر هستند توجه کند و اتفاقات بعدی را حدس بزند و با انجام این کارها او را تشویق کنید. اگر کودکتان درخواست کرد، کتاب را دوباره برایش بخوانید. بهترین راه برای سنجش علاقه کودکتان به یک موضوع اینست که ببینید او چقدر راجع به آن صحبت می کند و چند بار به سراغ آن کتاب می رود.

چگونه مشوق استعداد سرشار در کودک خود باشیم:

وقت آزادی را برای بازی در نظر بگیرید. بیشتر مشاهده و کمتر دخالت کنید. به جای اسباب بازی های پیچیده، اسباب بازی های ساده تهیه کنید که به تقویت قوه تخیل کودکتان کمک می کند. کودک خود را به بازی در بیرون از منزل تشویق کنید تا با دنیای طبیعت در تماس باشد و فرصتی برای بازی با شن، خاک، آب داشته باشد. اجازه دهید در گردگیری، شستن ظرف ها، و پخت و پز به شما کمک کند. این فعالیت ها به او کمک می کنند چیزهایی در مورد زندگی بیاموزند.

فعالیت های هنری به کودک این امکان را می دهند تا احساسات خود را به راحتی اظهار کنند، مثل نقاشی با انگشت، قلم مو، یا اسفنج با رنگ های جذاب و درخشان. این کار نه تنها به کودک کمک می کند احساسات خود را بیان کند، بلکه چیزهایی در مورد رنگ ها به وی می آموزد.

تقویت عزت نفس در کودکان:

به فرزندان خود احترام گذاشته و هنگام ابراز عقیده به سخنان آن ها توجه کنید. در برخورد با فرزندان هرگز از لقب های ناپسند و نسبت های ناروا استفاده نکنید. از تحمیل عقاید خویش به فرزندان خودداری کنید.

از مقایسه فرزندان با یکدیگر و یا با دیگر همسالان پرهیز کنید. در اعطای مسئولیت به فرزندان به تفاوت های فردی آن ها و به حدود توانمندی هایشان توجه کنید. هنگام مواجه شدن فرزندان با شکست، آن ها را طرد نکنید.

با ایجاد جو مشاوره و تبادل نظر در محیط منزل، اجازه ابراز شخصیت و احساس خود ارزشمندی را در کودکان ایجاد کنید. کودکان را با الگوی رفتاری مطلوب و شخصیت های ارزشمندی که از عزت نفس بالایی برخوردارند، آشنا کنید. از تعارض و کشمکش با همسر خودداری کنید و با هماهنگی و ارزش گذاری به نظرات همسر، زمینه را برای ارضای نیاز فرزندان به امنیت روانی و تقویت حس عزت نفس هموار کنید.

, , , ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *