0
  • سبد خرید شما هم اکنون خالی است.

علائم و نشانه‌ های اعتیاد کودکان

اعتیاد کودکان به موبایل و تبلت

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، اعتیاد کودکان به موبایل و تبلت یکی از بزرگترین نگرانی­های والدین امروز است. پس والدین باید به نشانه‌ها و علائم این اعتیاد توجه کرده و در صورت مشاهده آن­ها راهکارهای جایگزین کردن موبایل و تبلت برای کودکان خود، در پیش بگیرند.

فکر می­کنید کودک‌تان به موبایل یا تبلت معتاد شده؟ نگرانش هستید؟ در این مقاله به بررسی اعتیاد کودکان به موبایل و تبلت و راهکارهای رفع آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

در این روزها اکثر کودکان به موبایل و تبلت دسترسی دارند و زمان زیادی را صرف استفاده از این وسایل می‌کنند. همه ما هر روز در مهمانی‌ها، سالن‌های انتظار یا وسایل نقلیه عمومی کودکانی را می‌بینیم که در حال استفاده از موبایل یا تبلت هستند. این وسایل کودکان را سرگرم کرده و به والدین وقت فراغت بیشتری می‌دهد، اما باید توجه داشت که این سرگرمی پیامدهایی نیز دارد.

اعتیاد کودکان به موبایل و تبلت
اعتیاد کودکان به موبایل و تبلت

پیامدها و عوارض اعتیاد کودکان به موبایل و تبلت

استفاده بیش از حد کودکان از موبایل و تبلت عوارضی دارد که برخی جسمی و برخی دیگر روحی و روانی هستند. در ادامه به تعدادی از این عوارض می­پردازیم.

اضافه وزن

اضافه وزن ناشی از فعالیت کم کودکان در هنگام استفاده زیاد از موبایل و تبلت است. امروزه بازی‌های دیجیتالی جای بازی‌هایی با فعالیت بدنی را گرفته‌اند و به دلیل همین تحرک و فعالیت کم، کودکان بسیار بیشتر از قبل دچار اضافه وزن می‌شوند.

کم‌خوابی یا بدخوابی

کودکانی که قبل از خواب و تا دیروقت با موبایل یا تبلت بازی می‌کنند، نمی‌توانند به میزان کافی بخوابند و از کیفیت خواب مناسبی نیز برخوردار نخواهند بود، در نتیجه دچار اختلال خواب می‌شود. این کودکان روز بعد با ضعف بیدار می‌شوند چرا که ذهن‌شان تا پیش از خواب در حال فعالیت فکری برای بازی با موبایل بوده و به میزان لازم استراحت نکرده است.

اضطراب

مطالعات نشان داده که در موارد بسیار، کودکانی که برای بازی از موبایل یا تبلت استفاده می‌کنند بازی‌های غیر مناسب برای سن‌شان را نیز انجام می‌دهند. این موضوع باعث می­شود که کودکان در سنین پایین استرس بازی‌هایی را متحمل شوند که برای سن آن‌ها طراحی نشده است و به همین دلیل دچار اضطراب خواهند شد.

پرخاشگری

کودکانی که به طور مداوم بازی‌های خشن انجام می‌دهند، در بعضی موارد کم طاقت شده و در صورت مواجه با اموری که خلاف میل آن‌هاست، پرخاشگری می‌کنند. در نتیجه می‌توان یکی از علل پرخاشگری کودکان را این بازی‌ها خشونت آمیز دانست.

نشانه های اعتیاد به موبایل و تبلت

سوالی که بسیاری از والدین می­پرسند، این است که چگونه نشانه‌های اعتیاد به موبایل و تبلت را می‌توان تشخیص داد؟ البته باید توجه کنید که داشتن یکی از این نشانه‌ها به تنهایی دلیل قطعی اعتیاد کودک به این وسایل نیست، اما با دیدن این نشانه‌ها به عنوان پدر یا مادر کودک باید حواس خود را بیشتر جمع کنید!

عوارض اعتیاد فرزندان به تبلت و موبایل
عوارض اعتیاد فرزندان به تبلت و موبایل

جدا کردن موبایل یا تبلت از کودک مشکل است

اگر کودک شما به حدی به موبایل یا تبلت وابسته شده که حتی هنگام خواب یا غذا خوردن نیز دست از کار با این وسایل برنمی‌دارد، یکی از نشانه‌های اعتیاد به این وسایل را دارد.

در صورت جدا کردن موبایل یا تبلت از کودک، کودک دچار استرس یا بدخلقی می‌شود

یکی دیگر از نشانه‌های اعتیاد کودکان به موبایل یا تبلت این است که اگر این وسایل را از کودک جدا کنید، ناآرام شده و بدقلقی می‌کند و صرفاً با حضور مجدد موبایل و تبلت می‌توانید او را کنترل کنید.

نیاز کودک به موبایل یا تبلت، به صورت مداوم بیشتر می‌شود

ممکن است شما کودکی داشته باشید که دقایقی از روز را به بازی با موبایل یا تبلت می‌گذراند و بعد از مدتی ببینید که این دقایق تبدیل به ساعت و ساعت تبدیل به ساعت‌ها شده­اند! افزایش مدت زمانی که کودک به استفاده از این وسایل اختصاص می‌دهد، یکی از نشانه‌های اعتیاد به موبایل یا تبلت است.

کودک تمام فعالیت‌هایش را به کار کردن با موبایل یا تبلت اختصاص می‌دهد

کودکان به‌ طور طبیعی نیاز به فعالیت‌ها و بازی‌های فیزیکی دارند. همین­طور بازی‌های گروهی به رشد هوش اجتماعی در آنان نیز کمک می‌کند. اگر می‌بینید که کودکتان در گذشته بیشتر به بازی‌های فیزیکی یا گروهی علاقه نشان می‌داد و با وجود تبلت دیگر چنین میلی ندارد و صرفاً در خانه می‌ماند و تمام وقت خود را به بازی با موبایل و تبلت می‌گذراند، باید بیشتر مراقب باشید.

اعتیاد کودکان به بازی های دیجیتالی
اعتیاد کودکان به بازی های دیجیتالی

نحوه برخورد با کودکانی که به موبایل اعتیاد دارند

نحوه برخورد شما به عنوان والدین کودک می‌تواند بسیار اثرگذار باشد. نکته مهم در برخورد شما این است که بتوانید در عین ایجاد صمیمیت و اعتماد، جایگاه مقتدر خود به عنوان پدر یا مادر را حفظ کنید. شما باید به فرزند خود یاد بدهید که استفاده بیش از حد از موبایل یا تبلت برای او آسیب‌زا است. برای این کار می‌توانید از راهکارهایی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم، بهره ببرید:

برای استفاده از موبایل یا تبلت محدودیت زمانی وضع کنید.

قبل از اینکه موبایل یا تبلتی را به فرزند خود بسپارید، نحوه استفاده از آن و محدودیت‌های لازم را به او یاد دهید.

اجازه ندهید فرزندتان از بازی‌ها یا برنامه‌هایی استفاده کند که مناسب سنش نیست.

از موبایل یا تبلت به عنوان وسیله‌ای برای آرام کردن فرزندتان در فضاهای عمومی یا مهمانی‌ها استفاده نکنید.

برای کودک خود وقت بیشتری اختصاص دهید.

او را به فعالیت‌ها یا بازی‌های غیردیجیتال تشویق کنید و حتی گاهی خودتان در بعضی از این بازی‌ها مثل پازل (جورچین) او را همراهی کنید. به علاوه می‌توانید از نقاشی حیوانات برای رنگ آمیزی استفاده نمایید، کافی است یک طرح مناسب برای رنگ آمیزی را پرینت کنید و با فرزند خود مشغول رنگ آمیزی شوید. می­توانید بازی­های بیشتر را در سایت آرین آویژه ببینید.

جایگزین موبایل برای کودکان
جایگزین موبایل برای کودکان

جایگزین موبایل برای کودکان

سوال بسیاری از والدین این است که حتی اگر بتوانیم استفاده درست از موبایل یا تبلت را به کودک بیاموزیم، جایگزینی برای آن سراغ نداریم. در این بخش سعی داریم به این سوال والدین پاسخ دهیم و موارد جایگزینی برای موبایل پیشنهاد کنیم:

کتاب

برای فرزند خود کتاب بخوانید یا در کتاب خواندن همراهیش کنید.

دوستان و همسالان

دیدار و بازی کودک با دوستان و هم‌سن و سالان را برای او آسان کنید.
در این صورت کودک شما ساعتی از روز را با فعالیت و بازی گروهی با دوستانش سپری می‌کند و علاوه بر آن، ارتباط حضوری با دوستانش سبب بی‌نیازی او از ارتباط‌های مجازی خواهد شد.

ثبت نام در کلاس ها

او را در کلاس‌هایی که دوست دارد ثبت‌نام کنید. این کلاس‌ها می‌توانند کلاس‌های ورزشی مثل شنا یا فوتبال باشند. همچنین کلاس‌های هنری مثل نقاشی نیز می‌توانند مورد توجه کودک قرار بگیرند و حواس او را از کار با موبایل یا تبلت پرت کنند.

تفریح های خانوادگی

به تفریح‌های خانوادگی زمان بیشتری بدهید. رفتن به پارک، پیک‌نیک یا شهربازی در روزهای تعطیل و آخر هفته‌ باعث می‌شود که کودکان با بازی‌هایی غیر از بازی‌های دیجیتالی آشنا شوند و علاوه بر آن بدانند فعالیت تفریحی و سرگرم‌کننده برای آن‌ها صرفاً منحصر در فعالیت‌های مرتبط با موبایل و تبلت نیست.

, ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *