0
  • سبد خرید شما هم اکنون خالی است.

چگونه به کودکان دوچرخه سواری آموزش دهیم؟

آموزش دوچرخه به کودکان

چگونه به کودکان دوچرخه سواری آموزش دهیم؟

در این مقاله از آرین آویژه، می خواهیم به شما بگوییم که چگونه دوچرخه سواری را به کودکان خود آموزش دهید و لذت ببرید.

آموزش گام به گام دوچرخه سواری به کودکان

قدم ها و گام های آموزش دوچرخه به کودکان

دوستی و آشنایی کودک با دوچرخه

۱- پیش از هر کاری، دوچرخه را به فرزند خود معرفی کنید. دوچرخه و اجزای آن را به او بگویید. لازم نیست جزء به جزء دوچرخه را برایش توضیح دهید، فقط اجزاء ضروری را به کودک یاد دهید.

صندلی یا زین دوچرخه، فرمان، رکاب ها، ترمزها، چرخ های دوچرخه و کلاه ایمنی را به کودک نشان داده و عملکرد هر کدام را به او بگویید.

۲- آموزش را از بیان اهمیت کلاه ایمنی، آغاز کنید. کلاه را به صورت صحیح بر روی سر کودک قرار داده و پس از آن تفاوت ترمزهای جلو و عقب را برای کودک گوشزد نمایید.

۳- نحوه صحیح هدایت دوچرخه، سوار و پیاده شدن و نشستن بر روی دوچرخه را گام به گام به کودک آموزش دهید و اجازه دهید پس از شما، تکرار و تمرین نماید.

۴- آشنایی با کارکرد رکاب دوچرخه: پا و یا دست خود را بر روی رکاب گذاشته و آن را فشار دهید تا کودک ببیند چگونه با حرکت رکاب چرخ ها چرخیده و دوچرخه حرکت می کند. همچنین می توانید چرخ های دوچرخه را از زمین بلند کرده و از کودک بخواهید با دست رکاب بزند تا به خوبی عملکرد دوچرخه را ببیند.

آموزش دوچرخه به کودکان

تماشای دوچرخه سواری دیگران در پارک و فضاهایی بازی، نوعی آموزش برای کودکان محسوب می شود تا از آن ها الگو گرفته و در ذهن شان نقش ببندد.

تنظیم ارتفاع زین دوچرخه برای کودک

ارتفاع زین را تنظیم کنید. در ابتدا ارتفاع زین را در پایینترین حد خود قرار دهید تا کف پای فرزندتان به راحتی به زمین برسد تا اعتماد به نفس لازم را برای دفعات بعدی کسب نماید. اگر متوجه شدید قد کودک بلند است و در هنگام رکاب زدن اذیت می شود، می توانید زین را کمی بالا ببرید.

دوچرخه تعادلی

دوچرخه تعادلیف دوچرخه ای بدون پنجه رکاب است که در آموزش و تمرین تعادلف شیوه مناسبی است. اولین مهارت مهم در دوچرخه سواری، یافتن تعادل در دوچرخه سواری است.

چگونه به کودکان دوچرخه سواری آموزش دهیم؟

رکاب زدن

این مرحله به صبر شما و پشتکار کودکتان نیازمند است تا آرام آرام کودک بتواند پاهایش را روی رکاب ها قرار داده و به صورت صحیح فشار لازم را وارد کرده تا دوچرخه حرکت کند. اگر از چرخ های کمکی استفاده کرده اید، یکی یکی آن ها را از دوچرخه جدا کنید.

در ساعات اول که کودک یاد می گیرد با هر دو رکاب حرکت کند، از او فاصله نگیرید تا بتوانید در کنترل سرعت به او کمک کرده و هیجان دوچرخه سواری، باعث بروز حادثه برایش نشود.

برای آموزش دوچرخه سواری به کودکان خود می توانید به باشگاه دوچرخه آرین آویژه مراجعه کنید.

نوشته شده توسط: کوثر بائی تبار (مربی آموزش دوچرخه سواری)

, , ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *